درمان و بستن منافذ باز پوست صورت

25 -2668 نویسنده :  

درمان و بستن منافذ باز پوست صورت

 دکتر ابراهیم حاتمی پور پس از معاینه کامل پوست صورت شما و با توجه به نوع و رنگ آن، برای بستن منافذ باز پوست از لیزر فراکشنال CO2 یا RF و نیز میکرودرم و لایه برداری و میکرونیدلینگ و در صورت نیاز مزونیدلینگ  استفاده می کنند. استفاده از لیزر در سریع ترین زمان ممکن و بدون هیچگونه درد و آسیب، پوستی صاف و شفاف را برای شما به ارمغان می آورد.

 

 

علت ها و دلایل

شما ممکن است با منافذ ریز بر روی تمام سطح پوست خود مواجه شوید که در اصطلاح به آنها منافذ باز پوست گفته می شود و دلیل ایجاد آنها به خاطر پیازهای بسیار ریز مو است که ریشه های مو را در پوست نگه می دارند. در کنار هر یک از این پیازهای مو یک غده تولید چربی وجود دارد که باعث چرب شدن پوست می شود. به هر حال ایجاد منافذ بزرگ و باز بر روی پوست بستگی به عرض رشته مو و میزان رعایت پاکیزگی و بهداشت دارد. سایر عوامل اصلی تاثیر گذار عبارتند از:

 • ژنتیک نقشی با اهمیت در این مسئله دارد. در صورتی که والدین شما منافذ بزرگ بر روی صورت خود داشته اند، احتمال اینکه شما نیز به صورت ارثی به این مشکل دچار شوید، بیشتر است.
 • عرق کردن زیاد باعث باز شدن منافذ پوست و بزرگتر به نظر رسیدن آنها می شود.
 • ترشح چربی اضافی از غدد چربی ساز و انباشته شدن کثیفی و مواد پوستی مرده می تواند باعث ورم کردن منافذ باز پوست صورتشود که در نهایت لکه و جوش سر سیاه را به همراه دارد.که در صورت چنین اتافی باید به درمان جای جوش بپردازید.
 • عدم شستشوی کافی یا تمیز کردن نامناسب صورت.
 • بالا رفتن سن می تواند باعث از بین رفتن قابلیت ارتجاع و سفتی پوست شود. این شرایط باعث بزرگتر به نظر رسیدن منافذ صورت می شود.
 • وارد شدن آسیب به خاطر قرار گرفتن مداوم در معرض نور خورشید.
 • استفاده از بعضی روش های زیبایی و سایش پوست برای از بین بردن لکه های سر سیاه می تواند باعث باز شدن منافذ موجود بر روی پوست صورت شود.
 • تغییرات هورمونی.
 • دی هیدراته شدن یا از بین رفتن رطوبت پوست.
 • سیگار کشیدن.
 • تغذیه نامناسب.

آیا لیزر می تواند مشکل منافذ باز پوست را درمان کند؟

 

بعضی از متخصصان پوست از لیزرهای مختلف برای بستن منافذ پوست و جای باقیمانده از زخم های پوستی استفاده می کنند. نوع لیزر انتخاب شده برای درمان منافذ باز پوست بستگی به فاکتورهای متعدد و با اهمیت شامل موارد زیر دارد:

 • رنگ پوست
 • عمق منافذ باز و میزان بزرگ شدن آنها
 • مدت زمان در اختیار برای استراحت بیمار

هنگامی که وضعیت این ۳ فاکتور بررسی شد، می توان یک برنامه مناسب برای لیزر درمانی بیمار تعیین کرد. معمول ترین لیزرهای مورد استفاده برای درمان بیماران در این حالت به شرح زیر هستند:

لیزر اربیوم یا لیزر CO2این نوع لیزر لایه های بالای پوست را تجدید ساختار می کند و یک روش ایده آل برای بستن منافذ پوست صورت است که اندازه و عمق آنها در سطح متوسط قرار دارد. علاوه بر این لیزر اربیوم برای بیماران دارای پوست تیره تر بطور خاص استفاده می شود.

لیزر فراکشنال یا لیزر CO2REاین نوع لیزر بخش های ترک خورده پوست را درمان می کند و دوره ریکاوری آن سریع تر از سایر انواع لیزرها است. این نوع لیزر برای درمان منافذ عمیق پوست بسیار مناسب است. برای دستیابی به نتایج بهینه در این روش نیاز به ۳ تا ۵ جلسه درمان وجود دارد.

درمان فراکشنال رادیو فرکانسی: این روش درمانی یک روش غیر لیزر است که برای درمان منافذ بزرگ و برجسته ایجاد شده بر روی پوست استفاده می شود. در این روش از گرما برای فعال کردن کلاژن و کوچک کردن منافذ پوستی استفاده می شود. در اکثر مواقع این روش درمانی برای دستیابی به نتایج بهینه به همراه روش لیزر درمانی استفاده می شود.

آیا روش فراکشنال می تواند اندازه منافذ پوست را کاهش دهد؟

فراکشنال دارای حداقل تاثیر برای بستن منافذ پوست است. همچنین ۳ تا ۵ جلسه درمان با روش فراکشنال، ممکن است اندازه منافذ باز شده پوست را فقط ۱۰ تا ۲۰ درصد کاهش دهد. امروزه این روش با روش های درمانی موثرتر همچون لیزر درمانی جایگزین شده است. امروزه استفاده از لیزرهای فراکشنال همچون فراکسل، پرل، پرو فراکشنال، و ردهات می توانند اندازه منافذ باز شده پوست را ۲۰ تا ۴۰ درصد پس از ۴ تا ۵ جلسه درمان کاهش دهند.

امروزه متخصصان ترجیح می دهند از مواد لایه بردار شیمیایی به همراه لیزر درمانی استفاده کنند، زیرا به این ترتیب می تواند به نسبت موفقیت بالاتر در کاهش اندازه منافذ باز پوست صورت در مقایسه با سایر روش های درمانی دست پیدا کرد. به هر حال به خاطر داشته باشید فراکشنال به عنوان یک روش درمانی به تنهایی تاثیر مناسب بر کاهش اندازه منافذ پوست ندارد.

روش های درمانی از بین بردن منافذ پوست تا چه حد موثر است؟

 

امروزه با استفاده از روش های درمانی زیبایی، کاهش و درمان منافذ باز پوست امکان پذیر می باشد. به هر حال، اندازه منافذ پوست یک مسئله ژنتیک است و درمان منافذ باز پوست صورت دائم این مشکل بسیار سخت و دشوار است. با این وجود بسیاری از روش های مختلف وجود دارد که با استفاده از آنها می تواند به نتایج موفقیت آمیز در ارتباط با کاهش اندازه منافذ پوست دست پیدا کرد.

حالت های ملایم این مشکل به خوبی به لایه بردار های شیمیایی و کرم های حاوی ویتامین A واکنش نشان می دهند، به هر حال، اکثر بیماران نیاز به یک برنامه مراقبتی منظم برای حل مشکل خود در این حالت دارند. حالت های جدی تا شدید این مشکل به استفاده از لایه بردار های شیمیایی به همراه لیزر درمانی واکنش مناسب نشان می دهند و با استفاده هم زمان این روش ها می توان به بهترین نتایج برای بیمار دست پیدا کرد. در این حالت هر چه منافذ پوست بزرگتر و عمیق تر باشند، نتایج درمان بهتر خواهد بود!

در مواردی که منافذ بزرگ پوست با لکه و جوش های سر سیاه مشاهده می شوند، لایه بردار های شیمیایی ملایم یک روش عالی برای درمان هر دو مشکل محسوب می شوند. در این حالت با توجه به حجم لکه های سیاه ایجاد شده، پزشک متخصص ممکن است برای شما استفاده از یک بتا هیدروکسی اسید یا یک لایه بردار آلفا هیدروکسی اسید را تجویز نماید. در این حالت یک مرحله لایه برداری می تواند تا ۸۰ درصد لکه های سر سیاه ایجاد شده بر روی پوست را درمان کند.

چگونه روش هیدرودرم ابریژن منافذ باز پوست را کاهش می دهد؟

منافذ باز پوست یک مشکل جدی برای فرد محسوب نمی شود و الزامی برای استفاده از روش های تهاجمی همچون لیزر یا لایه برداری برای درمان آن وجود ندارد (مگر این که بیمار دارای شرایط خاص باشد و استفاده از این روش ها بتواند از فرآیند رشد و گسترش این منافذ جلوگیری کند). در این رابطه باید گفت تاثیرات جانبی و خطرات این روش های درمان منافذ باز پوست گاهی اوقات بیشتر از حد تصور است و در بسیاری از مواقع برای اجتناب از این مشکلات بهتر است از روش میکرودرم ابریژن استفاده شود. مناسب تر بودن روش هیدرودرم به خاطر اینست که میکرو درم آبریژن در بین تمام روش های غیر جراحی جوان سازی پوست، کمترین آسیب را برای بیمار به همراه دارد (به همراه لایه بردار های شیمیایی ملایم).

در این روش درمانی لایه های خارجی پوست ساییده شده و به این ترتیب لکه و جوش های سر سیاه (یا حداقل سر آنها) از روی پوست پاک می شوند. در ادامه فرآیند مکش بطور موثر مواد باقیمانده و چربی های سفت شده را از منافذ پوست خارج می کند. این روش درمانی همچنین می تواند باعث تحریک تولید کلاژن شود که در ادامه تولید کولاژن می تواند قابلیت ارتجاع پوست را افزایش دهد (مشخص است که برخورداری از پوست سالم و قابل ارتجاع برای محکم نگه داشتن منافذ پوست لازم و ضروری است). هنگامی که روغن طبیعی به سطح پوست می رسد، به خاطر اینکه دیگر چیزی داخل منافذ پوست گیر نیفتاده یا باقی نمی ماند، منافذ پوست می توانند به ظاهر و اندازه عادی خود باز می گردند.

مدت زمان و تعداد جلسات درمانی لازم

درمان منافذ باز صورت با لیزر و ابزار پرتو دهی ذکر شده فوق به ۵ دقیقه تا ۱ ساعت زمان با توجه به درمان مورد نظر بیمار نیاز دارد. در این حالت معمولاً به ۲ تا ۷ جلسه درمانی برای هر بیمار نیاز است تا به این ترتیب بتوان پیشرفت ۵۰ تا ۹۵ درصدی در بهبود وضعیت مشاهده نمود. معمولاً این جلسات درمانی بطور میانگین هر ۴ هفته یک بار برگذار خواهد شد.

دستور العمل های مراقبتی برای درمان منافذ باز پوست چه هستند؟

معمولاً، در این رابطه از بیمار خواسته می شود استفاده از محصولات رتینوئیک اسید و گلیکولیک اسید را برای ۳ تا ۴ روز قبل از جلسه درمان متوقف کند. علاوه بر این لازم است بیمار از قرار گرفتن در معرض نور شدید خورشید (یا پرتو مورد استفاده در سولاریوم) برای یک هفته قبل از بستن منافذ پوست صورت خودداری کند. گاهی اوقات به بیمار توصیه می شود از یک داروی ضد ویروسی طبق نظر پزشک در صورت مستعد بودن وی به ایجاد تب خال استفاده کند.

چه میزان ناراحتی در طول درمان برای بیمار ایجاد می شود؟

درد و ناراحتی ایجاد شده در طول درمان با این روش برای بستن منافذ پوست خفیف تا متوسط است. در این حالت از یک داروی بی حسی موضعی یا کرم بی حسی برای بیمار استفاده می شود. کرم های بی حسی موضعی باید برای ۳۰ تا ۶۰ دقیقه بر روی پوست بیمار قرار داشته باشند. به این ترتیب درد و ناراحتی بیمار معمولاً به صورت احساس سوختگی خفیف یا احساس سوزش توصیف می شود. در هر حال کمپرس آب سرد و مصرف دارو می تواند به سادگی به تسکین ناراحتی های احتمالی بیمار کمک موثر کند.

چه مدت زمان برای بهبود وضعیت پوست در این روش درمانی نیاز است؟

درمان منافذ باز می تواند آسیب های خفیف برای پوست به همراه داشته باشد. به این ترتیب ممکن است پس از تکمیل درمان مقداری کبودی یا ورم بر روی پوست ایجاد شود. در این شرایط با توجه به موقعیت و نوع درمان انتخاب شده، این کبودی یا ورم می تواند به ۳ تا ۷ روز زمان جهت بهبودی کامل نیاز داشته باشد. زمانی که پوست بطور کامل بهبود پیدا کرد، بیمار می تواند جلسات درمانی بعدی را شروع کند.

مراقبت های پس از این روش درمانی چه هستند؟

در این کلینیک برای بیمار یک سیستم خدمات مراقبت پوست پس از لیزر درمانی توصیه می شود. در این رابطه گاهی اوقات از بسته های کورتیکو استروئید برای کمک به کاهش مدت زمان ماندگاری ورم استفاده می شود. به خاطر داشته باشید که پس از درمان لازم است از قرار گرفتن در معرض نور شدید خورشید برای یک هفته خودداری شود. در طول این دوره می توان از آرایش های خفیف برای حداقل کردن تاثیرات ناشی از تغییر رنگ ایجاد شده در پوست هنگامی استفاده کرد که منافذ باز پوست در محل های قابل رویت قرار داشته باشند. علاوه بر این از آرایش خفیف می توان برای پنهان کردن کبودی احتمالی ایجاد شده بر روی پوست نیز استفاده کرد.

نتایج حاصل از این روش درمانی برای چه مدت دوام و ماندگاری دارند؟

نتایج حاصل از درمان منافذ باز پوست صورت با استفاده از لیزر می تواند برای یک مدت طولانی دوام و ماندگاری داشته باشد. در این حالت ممکن است از جلسات درمانی مجدد برای حفظ نتایج ایجاد شده استفاده شود، اما لزوم استفاده از این جلسات درمانی مجدد با توجه به شرایط بیمار قابل تعیین است. به هر حال تجربه ما در این حوزه نشان می دهد بیماران رضایت زیادی از نتایج حاصل از این روش درمانی داشته اند، اما باید توجه داشت این نتایج در بین بیماران مختلف می تواند به شدت متفاوت باشد.

 

 لیزر Q-SWITCHED

این لیزر غیرتهاجمی، یک راه حل بسیار موثر برای منافذ باز پوستی می‌باشد. هر چند این لیزر به عنوان یکی از قویترین لیزرهای موجود در بازار محسوب می‌شود، اما کاملا ایمن است و مدت زمان ریکاوری بعد از آن بسیار کوتاه است و تنها عوارض جانبی که ایجاد می‌کند، قرمزی خفیف پوست است که بعد از چند ساعت برطرف می‌شود. لیزردرمانی همچنین موجب تولید کلاژن و الاستین بیشتر در پوست می‌شود.

میکرودرم‌ابریژن

این روش (میکرودرم) درمانی، موجب کنار زدن لایه‌های ضخیم و ناهموار سطحی پوست می‌شود و پوست شما را کاملا شاداب و سالم کرده و نه‌تنها منافذ باز پوستی بلکه تمامی ضایعات پوستی را برطرف می‌کند. روش میکرودرمابریژن موجب تولید کلاژن بیشتر در پوست می‌شود و به همین خاطر سطح پوست یک دست و هموار می‌شود. این روش درمانی، تهاجمی نیست و به جز قرمزی خفیف و موقتی پوست، هیچ عوارض جانبی دیگری ندارد. انجام میکرودرم‌ابریژن زمان بسیار کمی می‌برد و طول دوره‌ی ریکاوری بعد از آن نیز بسیار کوتاه است.

پیلینگ 

روش پیلینگ نیز موجب کنار رفتن لایه‌ی ضخیم روی پوست و سلول‌های مرده‌ی سطحی در پوست می‌شود. روش پیلینگ دارای سه حالت مختلف است که در هرکدام میزان لایه‌برداری و عمق نفوذ مواد لایه‌بردار در پوست متفاوت است و انتخاب روش انجام پیلینگ، با توجه به شدت مشکل پوستی شما خواهد بود. پیلینگ پوست همچنین موجب بازسازی و احیای پوست و رسیدن ویتامین‌های ضروری به پوست شده و تولید کلاژن در پوست را افزایش می‌دهد. این روش درمانی هیچ درد و ناراحتی به همراه ندارد و بعد از آن نیازی به گذراندن دوره ریکاوری نیست.

پاکسازی پوست 

یکی از راه‌های غیرتهاجمی و بسیار ایمن و موثر برای از بین بردن منافذ بازپوستی، پاکسازی پوست است. به طور کلی پاکسازی پوست یک راه بسیار طبیعی است که برای هر نوع پوستی مناسب است. در کلینیک sian ما برای هر یک از بیماران، با توجه به نوع پوست و شرایط آن، پاکسازی پوست را به روش متفاوتی انجام می‌دهیم. پاکسازی پوست یک راه عالی برای تمیز کردن منافذ باز پوستی از آلودگی است و در این روش تمامی جوشهای سرسیاه که منافذ پوستی را مسدود کرده‌اند، از بین می‌روند. انجام پاکسازی پوست به صورت منظم به سلامت بیشتر پوست، حضور سلول‌های سالم در بافت پوست و متعادل‌سازی تولید چربی در پوست کمک می‌کند و در نتیجه از باز شدن بیش از حد منافذ پوستی جلوگیری می‌کند.

آر.اف فراکشنال 

این روش درمانی را می‌توان برای هر نوع پوستی، هر سنی و هر رنگ پوستی، به کار برد. این روش کاملا ایمن و بدون درد است و طی آن امواج رادیوفرکوئنسی فراکشنال به پوست تابانده می‌شود. این امواج موجب گرم شدن لایه‌ی درمیس (لایه عمقی پوست) شده و در نتیجه موجب تحریک پوست برای تولید کلاژن بیشتر می‌شود. با توجه به شرایط و نیازمندی‌های هر بیمار، برنامه‌ی درمانی خاصی برای او تعیین می‌شود . اما عموما تنها پس از یک جلسه‌ی درمانی شما شاهد تغییرات بسیار چشمگیری در پوست خود خواهید بود. این روش مدت زمان ریکاوری بسیار کم و ناچیزی دارد و درمواردی نیز نیازی به گذراندن دوره‌ی ریکاوری نیست.

مزوتراپی

در این روش (مزوتراپی) ترکیبی از ویتامینها، اسید‌های آمینه، مواد معدنی و داروها به لایه‌ی میانی پوست تزریق می‌شود. این تزریقات به روش میکرو انجام شده و در هر تزریق مقادیر میکروسکوپی از ترکیب مورد نظر به لایه مزودرم پوست منتقل می‌شود. پزشک متخصص شما با دقت بسیار بالایی ترکیب مورد نظر را دقیقا در ناحیه هدف در پوست تزریق می‌کند و این کار موجب تحریک پوست برای آغاز روند بازسازی و جوانسازی پوست می‌شود.

این روش همچنین موجب ایجاد کانال بسیار باریک میکروسکوپی در پوست می‌شود که این امر موجب تحریک پوست برای تولید کلاژن و الاستین بیشتر می‌شود. این دو ماده نقش حیاتی در شکل‌گیری ساختار پوست و ایجاد بافتی منسجم در پوست و حفظ قابلیت ارتجاعی پوست دارند. این روش درمانی کاملا ایمن است و به صورت تدریجی موجب بهبود کلی بافت پوست می‌شود و علاوه بر منافذ باز پوستی برای درمان بسیار از مشکلات پوستی دیگر نیز به کار می‌رود

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد روش مزوتراپی بر روی لینک کلیک کرده و مقاله مورد نظر را مشاهده کنید.
 

 

میکرونیدلینگ 

میکرونیدلینگ با نام‌های میکرونیدلینگ‌تراپی و یا درمان القای کلاژن نیز شناخته می‌شود. میکرونیدلینگ یک روش غیرجراحی و کم‌تهاجمی برای جوانسازی پوست است که در آن از دستگاه میکرونیدلینگ برای ایجاد آسیب کاملا کنترل‌شده به پوست برای درمان منافذ باز پوست استفاده می‌شود. توسط این دستگاه سوزن‌های بسیار ریزی درون پوست فروبرده می‌شوند و هر سوزن یک کانال میکروسکوپی در پوست ایجاد می‌کند که در واقع این کانال یک زخم میکروسکوپی در پوست است. ایجا این آسیب کنترل‌شده موجب تحریک بدن برای پرکردن کانال‌های پوستی ایجاد شده می‌شود و در نتیجه پوست شروع به تولید کلاژن و الاستین در لایه‌ی درمیس می‌کند. علاوه بر این در پوست شما مویرگ‌های جدیدی تشکیل می‌شوند. روش میکرونیدلینگ موجب از بین بردن لایه‌ی خارجی پوست که شامل سلول‌های مرده است می‌شود، تولید کلاژن در پوست را افزایش می‌دهد و به طور قابل‌توجهی منافذ باز پوستی را کاهش می‌دهد.

 

در کلینیک فوق تخصصی دکتر ابراهیم حاتمی پور در شیراز از بهترین مواد و دستگاه ها استفاده خواهد شدا

دکتر ابراهیم حاتمی پور

کلینیک فوق تخصصی جراحی پلاستیک و زیبایی دکتر حاتمی پور در شیراز

انجام کلیه اعمال جراحی زیبایی بینی، شکم، سینه ، لیفت کامل صورت، لیفت ابرو ، کاشت مو ، تزریق چربی ، پروتز سینه ، لیپوماتیک ، لیپوساکشن، ابدومینوپلاستی، پیکرتراشی، تزریق ژل ، تزریق بوتاکس ، لیفت با نخ ، میکرونیدلینگ ، میکرودرم ابریژن، جراحی سوختگی ، از بین بردن جای زخم ، کاشت ابرو، جراحی شکاف کام و شکدف لب، تزریق چربی به سینه، تزریق چربی به باسن، جراحی بازو ، لاغری موضعی ، بینی گوشتی، بینی استخوانی ، انحراف بینی ، لیفت سینه، سنترال لب، چال گونه، چال خنده، لاغری غیر جراحی، برداشتن خال و زگیل، لیپوماتیک شکم و پهلو ، بینی فانتزی، بینی طبیعی، عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران، عضو انجمن بین المللی جراحان پلاستیک و زیبایی ISAPS، تامی تاک، لیفت ابرو، از بین بردن غبغب، کوچک کردن سینه آقایان ، ژنیکوماستی

وب سایت کاشت مو و ابرو شیراز: http://www.shirazfit.com

وب سایت لیپوماتیک و پیکرتراشی شیراز: http://www.shirazlipo.com

اینستاگرام دکتر حاتمی پور (نمونه کارها)

تلفن:  07136287072 - 07136287073

همراه: 09173845746

وبگاه: www.drhatamipour.com
برای ارسال نظر وارد سایت شوید
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…