علل شایع تیرگی زیر بغل وکشاله ران

18 دی 1396 نویسنده :  

علل شایع تیرگی زیر بغل وکشاله ران

تعدا زیادی از کاربران در مورد مشکل تیرگی کشاله ران وزیر بغل سئوالاتی داشته که تصمیم گرفته شدن در این مبحث به بررسی علل شایع این مشکلات بپردازیم تعداد زیادی از افراد مخصوصا کسانی که پوست سبزه تری دارند از تیرگی زیر بغل ویا تیرگی کشاله ران که همان محل اتصال رانها به بدن است شکایت دارند .می دانیم که پوست بدن در همه انواحی یکنواخت نیست ودر بعضی نواحی بصورت طبیعی تیره تر ویا روشن تر از سایر قسمت هاست .مثلا سر آرنج ها ،سر زانو ها ،دور چشمها، زیر بغل ،کشاله ران، قوزک پا  وآلت تناسلی معمولا کمی تیره تر ویا حتی در بعضی موارد کمی روشن تر از بقیه پوست است .

تیرگی نواحی چینها (کشاله ران وزیر بغل ) دلایل متفاوتی دارد .از شایعترین علل تفاوتهای رنگی ژنتیکی است که سبب می گردد بعضی افراد بیشتر از سایرین تمایل به تیره شدن پوست در این قسمت ها داشته باشد ومعمولا در این افراد نمی توان کار زیادی برای رفع این تیرگی انجام داد.

در نواحی چینهای بدن به دلیل تجمع عرق وپوست مرده امکان تغییر رنگ بیشتر وجود دارد همچنین سایش پوست هنگام حرکت وراه رفتن مخصوصا اگر از لباسهای تنگ استفاده شود ویا فرد دارای اضافه وزن هم با شد سبب تیره شدن پوست در نواحی کشاله ران وزیر بغل می گردد.

یکی دیگر از علل تیرگی در این نواحی آکانتوزنگریکانس است که اغلب در افراد چاق وشاید همراه با اختلالات غدد دورن ریز از جمله پرکاری وکم کاری تیرئید بیماری سندرم پلی کیستیک تخمدان (pco)  ودیابت (مرض قند ) همراه باشد درآکانتوزنگریکانس که پشت وکناره های گردن را هم در گیر می کند پوست حالت مخملی وتیره پیدا می کند که به مرور به ضخامت وتیرگی آن افزوده می شود .اگر آکانتوزنگریکانس برای اولین بار در سنین بالا 40 سال رخ دهد باید اول علل بدخیمی را چک کنیم .

هر تحریک پوستی ناشی از بیمایهای پوستی ویا تحریک توسط فرد مانند خارندن زیاد پوست در این نواحی ویا استفاده زیاد از تیغ ژیلت ، موم انداختن های مکرر می توانند به مرور زمان باعث تیره شدن پوست گردد.

حاملگی نیزخود یکی از دیگر علت های تیرگی پوست است که معمولا بعد از زایمان خود بخود برطرف می گردد .سایر بیماریهای پوستی که در ناحیه کشاله ران وبا زیر بغل اتفاق می افتد نیز می توانند سبب تیره شدن پوست در این قسمت ها شوند از جمله :

قارچ های پوستی اریتراسما پسوریازیس لیکن پلان درماتیت سبوره اینترتریگو هیدرآدنیت ساپوراتیوا

 

رفع تیرگی و سیاهی زیر بغل با لیزر

مقاله ای که در پیش رو دارید به علل تغییر رنگ پوست در نواحی مختلف بدن خصوصاً پوست زیر بغل اشاره دارد. این پدیده که باعث تیرگی و سیاهی پوست این ناحیه از بدن می شود منظره ای ناخوشایند به وجود می آورد. در ادامه به علت های تغییر رنگ پوست، نحوه ی پیشگیری و رفع سیاهی زیر بغل و سفید کردن زیر بغل با لیزر می پردازیم.

علت های تغییررنگ پوست

بعضی از علت های سیاهی زیر بغل مرتبط با یک بیماری یا اختلال هستند.برای مثال، آکانتوز سیاه، اختلالی که باعث بوجود آمدن پوست مخملی و تیره در زیربغل، گردن، تیرگی کشاله ران و نواحی دیگر بدن می شود. این بیمار نتیجه سطوح انسولین بالا است که اغلب به چاقی، پیش دیابت و دیابت نوع ۲ مرتبط است. اختلال پوستی دیگر افزایش رنگ پوست ( هیپرپیگمنتاسیون) نام دارد که باعث تولید بیش از حد ملانین می شود که به صورت پوست زیر بازوی تیره نشان داده می شود. اما تغییر رنگ زیر بازو همچنین به علت های خارجی از قبیل واکنش های منفی به ماده بو زدا، مصرف بیش از حد موبر، ایجاد سلول های پوستی تیره، تعریق و ساییدگی زیاد ناشی از لباس پوشیدن یا اصلاح کردن مرتبط است. در ادامه به بحثرفع تیرگی زیر بغل می پردازیم.

دلایل احتمالی

 •  پدیده ژنتیکی
 •   سایش بین لباس تنگ و زیربازو
 •   تعریق زیاد
 •  عفونت ناشی از شستشوی نامناسب زیربازو
 •   باکتریهای سوخت و ساز کننده تعریق و غدد چربی پوست ( این باکتری ها کورینه باکتریوم نام دارند)
 •   افزایش رنگ پوست پس از التهاب ( ناشی از آسیب دیدگی یا آلرژی
 •   اصلاح
 •   ایجاد پوست مرده
 •   مواد شیمیایی
 •   مصرف قرص های ضد بارداری آندروژنی
 •   مواد الکی و بوی قوی مواد بو زدا
 •   اضافه وزن ( باعث سایش مکانیکی پوست مجاور می شود)
 •   آکانتوز سیاه ( بیماری که به دیابت مقاوم در برابر انسولین مرتبط است)
 •   تجمع رنگدانه های هموسیدرینی

پیشگیری

 • لباس های کتانی بپوشید
 • از اسپری های ضدتعریقی که حاوی آلومینیوم کلرید هستند، استفاده نکنید
 • از کرم های برطرف سازی مو و تیغ استفاده نکنید. اپیلاسیون توصیه می شود.
 • از تماس مستقیم با مواد شیمیایی قوی مثل عطرها و موادبودزدا پرهیز کنید
 • برای از بین بردن موهای زائد از موچین استفاده نکنید زیرا به پوست صدمه می زنند.
 • رژیم غذایی مناسبی داشته باشید. میوه و سبزیجات بیشتری بخورید.

روش های سفید کردن تیرگی زیر بغل

 • ترکیب داروی رتین-ای، استروئیدها و هیدورکینون کارایی خوبی برای درمان تیرگی زیر بغل دارد
 •   قبل از مصرف این داروها، حتما با متخصص امراض پوستی مشورت کنید
 •   لایه برداری های شیمیایی برای از بین بردن تیرگی زیر بغل موثر شناخته شده اند.
 •   برای به حداقل رسانی تغییر رنگ پوست در این ناحیه لیزر فرکشنال یا پیکسل استفاده می شود
 •   برخی از متخصصین امراض پوستی کرم تری لوما و محصولات سفید کننده دیگر را توصیه می کنند
 •   سفید کردن زیربازو- این روش به سفید کردن و لایه برداری پوست تیره کمک می کند.
 •   بوتاکس- در اغلب موارد، تیرگی زیربغل ناشی از تعریق بیش از حد است. با تزریق بوتاکس تعریق کاهش پیدا می کند و در نتیجه از تغییر رنگ و بوی پوست در این ناحیه جلوگیری می شود.
 •   زیربغل خود را اصلاح نکنید، بلکه در عوض به صورت منظم اپیلاسیون انجام دهید. این کار نه تنها باعث از بین رفتن موی این ناحیه می شود، بلکه همچنین پوست مرده را از بین می برد.

لیزردرمانی

درمان های خانگی مثل لیمو، ویتامین ای، و درمان های طبیعی مخصوص سفید کردن پوست گاهی اوقات موثر برای از بین بردن سیاهی زیر بغلهستند، مخصوصا برای تیرگی زیر بغل بیش از حد پوست که مثلا از التهاب پوست ناشی می شود. در صورتی که تیرگی ناحیه زیر بغل با یک بیماری مشخص ایجاد شده باشد، تنها راه حل  درمان سیاهی زیر بغل این است که ابتدا بیماری بوجودآورنده را درمان کنیم. در صورتی که پوست پس از این درمان ها، بهبود پیدا نکرد، وقت آن رسیده که با یک متخصص امراض پوستی مجرب مشورت کنید.
در صورتی علت تیرگی اصلاح است، تقبل هزینه لیزر مو زیر بغل که روشی کم تهاحمی است، مناسب است. برای رفع تیرگی زیر بغل ناشی از قرص های هورمونی، تنها باید مصرف قرص ها را قطع کنید ( اما در صورتی که پزشک آنها را تجویز کرده، ابتدا باید با پزشک مشورت کنید).اگر علت تیرگی بارداری باشد، وقتی هورمون پس از بارداری ثابت شدند، به وضعیت نرمال برمی گردد.
با این حال، در صورتی که چیزی که فکر می کنید باعث بوجودآمدن بیماری شده متوقف یا درمان شده باشد، اما هنوز رنگ پوست تغییری نکرده است، دبهترین کار انتخاب روش درمانی دیگری است که لیزردرمانی نام دارد.
• لیزر زیر بغل برای روشن کردن پوست تیره غدد چربی و زیر بازو استفاده می شود. این لیزرها رنگ دانه ها را هدف قرار می دهند و پوست را روشن تر می کنند. با این حال، قبل از رسیدن به نتایج مورد نظر، بین سه تا چند جلسه درمانی نیاز است.
• معمولا، پس از لیزر زیر بغل برای رسیدن به نتایج بهتر استفاده از کرم اختلالات رنگ دانه ای توصیه می شود. با این حال، در طول جلسه مشاوره در مورد این موضوع صحبت می شود.

 

درمان تیرگی پوست ناشی از اصلاح و از بین بردن موهای زائد با لیزر

آیا در ناحیه زیربغل شما تیرگی وجود دارد؟ در صورتی که این طور است، احتمالا خجالت می کشید لباس بدون آستین تن کنید. با وجود اینکه موی این ناحیه را اصلاح می کنید، به نظر می رسد که این کار را انجام ندهید. اما دلیل آن:
اصلاح کردن تنها مویی را که از فولیکول بیرون زده از بین می برد. با اصلاح نمی توان به موی زیر سطح دسترسی داشت. در صورتی که رنگ موی شما تیره تر از رنگ پوست شما باشد، این مساله مشکل ساز می شود، زیرا هر قدر هم که عمل اصلاح را با دقت و به خوبی انجام دهید، نمی توانید کل مو را از بین ببرید. آیا به از بین بردن موی زائد با لیزر فکر کرده اید؟
در این روش فولیکول مو مورد هدف قرار می گیرد، نه مو. با انجام ای کار، فن آوری به فرآیند رشد مو صدمه می زند و دیگر در این ناحیه مویی نخواهید داشت و همچنین توانایی فولیکول برای ایجاد مو تحت تاثیر قرار می گیرد. شما پوستی بدون موخواهید داشت که تا لایه های عمیق تر ادامه دارد. وقتی ریشه مویی وجود نداشته باشد، تیرگی زیرپوستی وجود نخواهد داشت!

تیرگی  و سیاهی کشاله ران و زیر بغل پوست ممکن ناشی از چرک، آشغال یا سلول های پوستی مرده باشد. برای برطرف سازی تیرگی ناشی از این مشکل باید از لایه برداری استفاده کنید. در حین لایه برداری صورت، لایه برداری زیربغل را فراموش نکنید!

پس اگر سیاهی و تیرگی زیر بغلتان در خجالت و عذاب هستید، با مراجعه به پزشک از جدیدترین راه های درمانی آن بهره مند شوید. بهتر است قبل از هر اقدامی به علت یابی توسط پزشکتان بپردازید تا پس از رفع تیرگی زیر بغل، مشکل تکرار نشود.

درپایان باید در نظر داشته باشیم که پوست نواحی چین ها (زیر بغل وکشاله ران )به دلیل نازک تر بودن واینکه معمولا محل های پر از باکتری هستند وهمچنین بدلیل تجمع عرق وسلولهای مرده پوست محل مناسبی برای مصرف داروهای ضد لک قوی نیستند ونمی توان انواع ضد لک ها یی که در صورت بکار می روند روی پوست این نواحی استفاده کرد چون امکان دارد پوست این ناحیه را تحریک کند وخود سبب خارش وتیره شدن و یا حتی زخم شدن پوست شود 

دکتر ابراهیم حاتمی پور

کلینیک فوق تخصصی جراحی پلاستیک و زیبایی دکتر حاتمی پور در شیراز

انجام کلیه اعمال جراحی زیبایی بینی، شکم، سینه ، لیفت کامل صورت، لیفت ابرو ، کاشت مو ، تزریق چربی ، پروتز سینه ، لیپوماتیک ، لیپوساکشن، ابدومینوپلاستی، پیکرتراشی، تزریق ژل ، تزریق بوتاکس ، لیفت با نخ ، میکرونیدلینگ ، میکرودرم ابریژن، جراحی سوختگی ، از بین بردن جای زخم ، کاشت ابرو، جراحی شکاف کام و شکدف لب، تزریق چربی به سینه، تزریق چربی به باسن، جراحی بازو ، لاغری موضعی ، بینی گوشتی، بینی استخوانی ، انحراف بینی ، لیفت سینه، سنترال لب، چال گونه، چال خنده، لاغری غیر جراحی، برداشتن خال و زگیل، لیپوماتیک شکم و پهلو ، بینی فانتزی، بینی طبیعی، عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران، عضو انجمن بین المللی جراحان پلاستیک و زیبایی ISAPS، تامی تاک، لیفت ابرو، از بین بردن غبغب، کوچک کردن سینه آقایان ، ژنیکوماستی

وب سایت کاشت مو و ابرو شیراز: http://www.shirazfit.com

وب سایت لیپوماتیک و پیکرتراشی شیراز: http://www.shirazlipo.com

اینستاگرام دکتر حاتمی پور (نمونه کارها)

تلفن:  07136287072 - 07136287073

همراه: 09173845746

وبگاه: www.drhatamipour.com
برای ارسال نظر وارد سایت شوید
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…