درمان ریزش مو با پی آر پی (PRP)

18 آذر 1396 نویسنده :  

درمان ریزش مو با پی آر پی (PRP)

 

ریزش مو چیست؟


ریزش شدید مو در بعضی موارد می‌تواند منجر به بروز طاسی سر شود. طاسی عبارت است از ریزش شدید موها از روی پوست سر که می‌تواند ناشی از عوامل ارثی و یا به خاطر مصرف داروهای خاصی باشد. ریزش مو می‌تواند یکی از علائم ابتلا به بعضی از بیماری‌ها نیز باشد. مشکل ریزش مو می‌تواند هم در مردان و هم در زنان و حتی در کودکان مشاهده شود.

 

علل ریزش مو


مهم‌ترین عواملی که می‌تواند باعث ریزش شدید موی سر شما شود عبارت است از:

 • بروز یک اختلال هورمونی یا حساسیت خاصی در ناحیه پوست سر که در نتیجه آن، دوره رشد بعضی از فولیکول‌های موی سر کوتاه‌تر می‌شود و به حالت کم پشت و کوتاه در می‌آیند و نهایتاً باعث ریزش مو خواهد شد.
 • یکی دیگر از عواملی که می‌تواند منجر به ریزش مو شود، تغذیه ضعیف است. مقادیر ماکافی پروتئین، آهن و ویتامین B12 در رژیم غذایی شما می‌تواند منجر به ریزش شدید موها و نهایتاً طاسی سر شما شود.
 • بیماری‌هایی از قبیل دیابت و لوپوس نیز می‌تواند باعث ریزش موی سر شود.
 • آرایش بیش از حد موها با استفاده از گیره و سنجاق سر و نیز شانه زدن یا برس کشیدن بیش از حد می‌تواند باعث آسیب رسیدن به محور مو و ریزش موی سر شود.
 • عفونت‌های قارچی در پوست سر (کچلی قارچی) می‌تواند به پوست و موی سر شما حمله کند و باعث ریزش موها شود. البته معمولاً بعد از درمان عفونت قارچی، موی سر دوباره رشد طبیعی خود را پیدا می‌کند.

انواع مختلف ریزش مو


ریزش موی سر به حالت‌های مختلفی صورت می‌گیرد که عبارتند از:

 1. طاسی الگویی: این نوع از ریزش مو معمولاً در هر دو جنس مؤنث و مذکر با الگوی خاصی دیده می‌شود. در صورت بروز این عارضه، فاز طبیعی رشد مو که مدت آن بین دو تا سه سال است کوتاه‌تر شده و ضخامت و استحکام موها نیز کاهش پیدا می‌کند.
 2. ریزش مو ناشی از جوشگاه: این نوع از ریزش مو حالت دائمی دارد و از التهاب فولیکول‌های مو ناشی می‌شود.
 3. طاسی موضعی (آلوپسیا آره آتا)تصور می‌شود که این عارضه از یک نوع بیماری سیستم ایمنی (وضعیتی که در آن سیستم ایمنی بدن به سلول‌ها و بافت‌های سالم خود حمله می‌کند) ناشی می‌شود، اما علت دقیق آن هنوز به درستی مشخص نیست. افرادی که به این بیماری مبتلا می‌شوند معمولاً مشکل خاصی از نظر سلامتی ندارند، اما در موارد معدودی از آنها ممکن است سایر بیماری‌های خودایمنی مانند بیماری تیروئید بروز پیدا کند.
 4. بیماری تلوژن افلوویوم: در افراد مبتلا به این بیماری، موی سر به طور ناگهانی و غیرمنتظره می‌ریزد. این اتفاق ممکن است هنگامی رخ دهد که فرد با نوعی شوک احساسی و فیزیکی رو به رو شود که باعث می‌شود ریشه موها قبل از آنکه به مرحله بلوغ در چرخه طبیعی رشد خود برسند، به اجبار وارد فاز استراحت یا ریزش شوند.
 5. ریزش ناشی از کشیدن مو (ترکشن آلوپسیا): این نوع از ریزش مو هنگامی اتفاق می‌افتد که شما در هنگام آرایش یا بستن موها، آن را خیلی محکم می‌کشید. این کار باعث می‌شود که ریشه موها به مرور زمان ضعیف‌تر شده و در نهایت، ریزش شدید پیدا کند.

پی‌آر‌پی چیست؟


پلاسمای غنی از پلاکت که اصطلاحاً با عنوان پی آر پی شناخته می‌شود، همان پلاسمای (ترکیب زمینه‌ای خون) غنی شده خون است که میزان پلاکت‌های موجود در آن بیش از ۵ برابر میزان پلاکت‌ها در خون طبیعی در حال گردش در بدن است. در ترکیب خون ما علاوه بر گلبول‌های قرمز و سفید، سلول‌های دیگری به نام پلاکت‌ها نیز وجود دارند.

عملکرد روش پی‌آر‌پی چگونه است؟


روش پی‌آر‌پی از طریق سرعت بخشیدن به روند بهبود آسیب‌دیدگی‌ها و کمک به لخته شدن خون در محل زخم‌ها و جراحت‌ها تأثیر مثبت خود را به جا می‌گذارد. پلاکت‌ها حاوی عوامل رشدی هستند که تولید و تکثیر سلول‌‌ها در بدن را تسریع می‌کنند. پی‌آر‌پی روش نوینی است که طی دو دهه اخیر در عرصه علم پزشکی مورد استفاده قرار گرفته است.

پی‌آر‌پی چه تأثیری در درمان ریزش مو دارد؟


اگر فولیکول‌ها یا ریشه‌های مو سالم باشند، رشد موها نیز به حالت طبیعی و سالم خواهد بود. سلامتی و زنده ماندن فولیکول‌های مو نیز وابسته به مواد غذایی مخصوصی است که از خون دریافت می‌کند. اگر ما پلاکت‌ها را از طریق روش پی‌آر‌پی در ناحیه‌ای از پوست سر که فولیکول‌های مو در آن آسیب دیده است، تزریق کنیم، روند طبیعی ترمیم و بهبودی موها توسط بدن با سرعت بیشتری انجام خواهد شد. بعضی از پزشکان در نقاط مختلف جهان معتقدند که از پی آر پی می‌توان برای تحریک رشد مو و جلوگیری از ریزش آن استفاده کرد.

روش کار


درمان به روش پی‌آر‌پی در طی سه مرحله زیر انجام می‌گیرد:

 • ابتدا حدود ۶۰ تا ۱۰۰ میلی‌لیتر خون از یکی از سیاهرگ‌های شما گرفته می‌شود. این کار دقیقاً مشابه با خون گرفتن از شما برای انجام آزمایش خون در آزمایشگاه یا مطب پزشک می‌باشد. سپس پلاکت‌های موجود در این نمونه خون از آن جداسازی و تغلیظ می‌شوند. محصول به دست آمده از این روش که حاوی مقادیر زیادی از فاکتورهای رشد و سلول‌های بنیادی می‌باشد، آماده است تا در ناحیه پوست سر شما تزریق شود.
 • پوست سر تحریک می‌شود تا روند طبیعی ترمیم زخم‌ها در آن فعال شود. یک بی‌حسی موضعی در قسمتی از پوست سر که پی آر پی در آن تزریق خواهد شد، اعمال می‌شود. همچنین برای آماده کردن پوست سر جهت تزریق پی آر پی، یک غلتک مخصوص میکرونیدلینگ بر روی سر کشیده می‌شود.
 • در مرحله بعد، پوشش یا پانسمان مخصوصی روی پوست سر قرار داده می‌شود و با استفاده از درمان‌های فتودینامیکی در ناحیه محل تزریق پی آر پی، خواص و آثار مثبت آن افزایش داده می‌شود.

عوارض


ممکن است ورم مختصری در محل تزریق پی‌آر‌پی ایجاد شود و یا نسبت به تماس، حساسیت زیاد پیدا کند. ورم محل تزریق بعد از گذشت چند ساعت برطرف خواهد شد، اما حساسیت پوست سر ممکن است که تا چند روز بعد هم ادامه داشته باشد. احتمال بروز عفونت در محل تزریق نیز وجود دارد، هر چند خیلی نادر است.

ایمنی


روش پی‌آر‌پی هیچ گونه خطری از لحاظ بروز آلرژی، فوق حساسیت یا واکنش به اجسام خارجی به دنبال ندارد و برای بسیاری از بیماران یک روش کاملاً ایمن و بی‌خطر محسوب می‌شود.

هزینه درمان ریزش موی سر با استفاده از روش پی آر پی چقدر است؟


هزینه عمل پی‌آر‌پی برای درمان ریزش مو در بین پزشکان مختلف متفاوت است. برای انجام این عمل ممکن است به چندین جلسه تزریق نیاز باشد تا تأثیر لازم را در رشد موها داشته باشد. در این صورت هزینه عمل نیز بالاتر خواهد رفت. هزینه‌های عمل پی آر پی توسط بیمه‌های درمانی پوشش داده نمی‌شود.

جلوگیری از ریزش مو


ریزش مو در اغلب موارد ناشی از یک بیماری یا عامل زمینه‌ای دیگر است. اگر شما آن عامل زمینه‌ای را درمان کنید، طبیعی است که ریزش موی شما نیز متوقف خواهد شد. از طرفی ممکن است که ریزش مو به خاطر عدم رعایت بهداشت پوست و مو، تغذیه ضعیف و استرس‌های روانی باشد که قطعاً از همه این موارد می‌توان پیشگیری کرد. مسلماً شما با رعایت بهداشت و مراقبت از پوست و موی خود، شستشوی مرتب موها با شامپوی مناسب و داشتن تغذیه سالم و غنی از پروتئین، ویتامین و آهن می‌توانید از بروز انواع خاصی از ریزش مو جلوگیری کنید. همچنین باید آرایش و بستن موی خود را به روشی انجام دهید که باعث صدمه دیدن موها نشود.

 

در کلینیک فوق تخصصی جراحی پلاستیک و زیبایی دکتر حاتمی پور در شیراز از بهترین کیت های موجود در بازار برای PRP موی سر و صورت و تزریق چربی استفاده می شود.

همچنین تمامی مراحل کار در شرایط کاملا استریل انجام شده و همه امور توسط پزشک انجام می گیرد.

برای حصول نتیجه بهتر می توانید از روشهایی همانند مزوتراپی و میکرونیدلینگ در کنار PRP بهره بگیرید/

Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…