ماموپلاستی کاهشی - کوچک کردن سینه

مقدمه

عمل جراحی کوچک کردن سینه در بانوان که به عنوان ماموپلاستی کاهشی یا مامو پلاستی کاهنده نیز شناخته می شود، یک نوع عمل جراحی زیبایی است که برای کاهش اندازه سینه ها مورد استفاده قرار می گیرد.

در طول عمل کوچک کردن سینه ، چربی، بافت غدد و پوست از سینه شما برداشته می شود، و سپس این بافت ها تغییر شکل داده می شوند و به این ترتیب وضعیت قرارگیری سر سینه اصلاح می شود. اندازه سینه تحت تاثیر ژن ها، هورمون ها، چارچوب بدن و وزن بیمار دارد. در اکثر زنان، سایز سینه متناسب با سایر اعضای بدن است، اما برخی زنان نیز سینه هایی دارند که بطور خاص بسیار بزرگ هستند. سینه های زنان به هورمون استروژن حساس هستند. سینه های فرد می توانند در طول دوره نوجوانی یا پس از یائسگی، بزرگ شوند. در برخی موارد استفاده از هورمون تراپی (HRT) نیز می تواند باعث بزرگ شدن سینه ها شود. برخی زنان همچنین ممکن است با عدم تقارن قابل توجه (اندازه یا ظاهر متفاوت) بین سینه های خود مواجه شوند.

عمل جراحی ماموپلاستی یا جراحی زیبایی سینه می تواند به زنانی کمک کند که از ظاهر، وزن یا افتادگی سینه های خود ناراضی هستند و به دنبال کوچک کردن سینه و بالا بردن بیشتر آن می باشند. به هر حال، اندازه سینه با توجه به وزن بدن تغییر می کند و به همین خاطر ممکن است به خاطر اضافه شدن وزن یا بارداری اندازه سینه حتی پس از عمل جراحی نیز تغییر کند.

جراحی کوچک کردن سینه زنان می تواند برای کوچک کردن سینه مردان نیز استفاده گردد. که این روش درمانی به عنوان ژنیکوماستی نیز شناخته می شود.

مسائل لازم توجه برای عمل جراحی کوچک کردن سینه

 پس از تقبل هزینه ماموپلاستی ، عمل جراحی ماموپلاستی کاهنده باید فقط پس از انجام راهنمایی های درمانی ارائه شده توسط یک جراح سینه یا جراح با تجربه انجام شود. بسیاری از بیماران پس از انجام عملجراحی کوچک کردن سینه می توانند علاوه بر بهبود ظاهر از مشکلاتی همچون کمر درد به صورت خارق العاده رهایی یابند و به این ترتیب کیفیت زندگی خود را بهبود بخشند. به هر حال، هر نوع از عمل جراحی زیبایی نباید ساده گرفته شود.

شما ممکن است احساس کنید ظاهر و کیفیت زندگی شما با انجام عمل جراحی کوچک سینه بهبود پیدا می کند، اما انجام این عمل جراحی می تواند برای شما گران و وقت گیر باشد و شما باید توجه داشته باشید که مشابه همه انواع عمل های جراحی، این نوع عمل نیز دارای خطرات مربوط به خود است.

تصمیم گیری درباره کاهش اندازه سینه باید پس از بررسی و مطالعه زیاد درباره عمل انجام شود تا به این ترتیب بیمار مطمئن شود نتایج حاصل از عمل جراحی برای وی مطلوب و رضایت بخش خواهد بود.

نتایج مورد انتظار

مهم است که شما درباره انتظارات خود از عمل جراحی کوچک کردن سینه با یک جراح متخصص صحبت کنید. گاهی اوقات برای تغییر ظاهر و اندازه سینه ها ممکن است نیاز به یک عمل جراحی بسیار پیشرفته وجود داشته باشد. علاوه بر این ممکن است این عمل جراحی از خود زخم و جراحت به جا گذارد و احساس سر سینه بیمار را از بین ببرد.

برای زنانی که دارای سینه های بسیار بزرگ هستند، مزایای حاصل از کاهش اندازه سینه می تواند از هر گونه نقص یا اشکال احتمالی ایجاد شده پس از عمل بیشتر باشد. در صورتی که فرد سینه هایی داشته باشد که تا حدودی بزرگ باشند، این مزایا ممکن است ارزش پذیرش خطرات و عوارض جانبی مربوط به عمل جراحی کوچک کردن سینه را نداشته باشد.

عوارض و خطرات ماموپلاستی

سینه های شما حتی پس از عمل جراحی نیز ممکن است دچار تغییر در اندازه و ظاهر شوند. اندازه سینه های شما نباید در حالت عادی بزرگ شود، مگر اینکه عمل جراحی در سنی انجام شده باشد که سینه های بیمار هنوز در حال رشد هستند، اما در صورت اضافه شدن وزن یا بارداری باز هم ممکن است اندازه سینه و ظاهر آن تغییر کند. علاوه بر این در صورتی که فرد کاهش وزن پیدا کند، احتمالاً اندازه سینه نیز کوچک شود. سینه های عادی همچنین دارای گرایش به افتادگی با گذر زمان هستند. با توجه به اینکه سینه های شما می توانند در طول دوره بارداری بزرگ تر شوند و این احتمال وجود دارد که شما امکان شیردهی پس از عمل جراحی کاهش اندازه سینه را نداشته باشید، ممکن است به شما توصیه شود زمانی این عمل جراحی زیبایی را انجام دهید که مطمئن شوید دیگر نمی خواهید بچه دار شوید.

قبل از عمل جراحی کوچک کردن سینه

اگر شما سیگار می کشید، ممکن است از شما خواسته شود برای چند هفته قبل از عمل جراحی سیگار کشیدن را ترک کنید. این توصیه به این دلیل به بیمار ارائه می شود که سیگار کشیدن می تواند خطر جراحیماموپلاستی کاهنده و ایجاد عفونت را افزایش دهد و فرایند درمان را آهسته کرده و وضعیت زخم های ایجاد شده را بدتر کند. افزایش وزن نیز می تواند باعث آهسته شدن فرآیند درمان شود. بنابراین اگر شما دارای افزایش وزن هستید، احتمالاً از شما خواسته می شود قبل از عمل جراحی وزن کم کنید.

اطلاعات لازم را درباره نحوه ترک سیگار و کاهش وزن از پزشک خود دریافت کنید. اگر شما از قرص های پیشگیری خوراکی یا هورمون تراپی (HRT) استفاده می کنید، جراح ممکن است به شما توصیه کند چند هفته قبل از عمل جراحی استفاده آنها را قطع کنید زیرا این داروها می توانند خطر ایجاد ترومبوز وریدی عمقی (یک لخته خونی در رگ پا) را افزایش دهند. علاوه بر این لازم است از مصرف آسپیرین و داروهای ضد التهاب قبل از عمل جراحی خودداری شود.

قبل از عمل جراحی، ممکن است از شما خواسته شود یک رضایت نامه امضا کنید. این رضایت نامه برای تایید اطلاع شما از خطرات، منابع، و نتایج احتمالی ناشی از عمل جراحی تهیه می شود و به این ترتیب می توان مطمئن شد بیمار درک مناسب از عمل جراحی کوچک کردن سینه دارد.

عمل جراحی ماموپلاستی کاهشی

عمل جراحی کوچک کردن سینه در مردان و زنان معمولاً تحت بی هوشی عمومی و در زمانی که بیمار در حالت خواب قرار دارد، انجام می شود. ممکن است از شما خواسته شود یک رژیم غذایی خاص را قبل از عمل جراحی رعایت کند. معمولاً مطابق این رژیم غذایی شما نمی توانید شش ساعت قبل از عمل جراحی غذا خورده یا نوشیدنی مصرف کنید.

این عمل جراحی بین ۹۰ دقیقه تا چهار ساعت طول می کشد. ممکن است پس از عمل نیاز به ماندن بیمار در بیمارستان برای سه یا چهار شب وجود داشته باشد، هر چند اکثر زنان فقط نیاز به ماندن در بیمارستان برای یک یا دو شب دارند. جراح برای انجام عمل از یک خودکار برای مشخص کردن نواحی مشخص پوست که محل ایجاد شکاف (بریدگی برای عمل جراحی) است، استفاده می کند. با کسب اجازه از شما، جراح ممکن است یک عکس از سینه های شما به صورت محرمانه قبل و بعد از عمل جراحی تهیه کند.

اکثر عمل های جراحی کوچک کردن سینه از سر سینه شروع می شوند و به این ترتیب سعی می شود سر سینه در موقعیت جدید آن قرار گیرد و ارتباط خونی آن با سینه قطع نشود. اگر شما سینه های بسیار بزرگ دارید، ممکن است سر سینه های شما برداشته شده و سپس با استفاده از یک پیوند پوست در محل مناسب آن قرار گیرد. به این ترتیب سر سینه معمولاً مسیر خونی خود را ایجاد خواهد کرد. در ادامه پوست و بافت اضافی سینه برداشته می شود و بافت باقیمانده سینه تغییر شکل داده می شود تا به این ترتیب بتوان سینه های کوچکتر و سر بالاتر برای بیمار ایجاد کرد.

تکنیک های عمل جراحی کوچک کردن سینه

راه های کوچک کردن سینه، انواع مختلفی  برای کاهش اندازه سینه وجود دارد. برای انجام عمل، جراح شما تصمیم می گیرد کدام روش کوچک کردن سینه با توجه به اندازه سینه و نتایج مورد انتظار عمل جراحی برای شما بیشتر مناسب است. رایج ترین تکنیک های مورد استفاده در این زمینه به شرح زیر هستند:

نوع لنگری یا کاهش اندازه تی شکل

این روش رایج ترین شیوه مورد استفاده برای کوچک کردن سینه است. برای این عمل جراحی از شکاف لنگری شکل در ناحیه تیره رنگ اطراف سر سینه استفاده می شود. در ادامه شکاف ایجاد شده به صورت عمومی به سمت پایین کشیده می شود و به صورت افقی در طول خط زیر سینه امتداد پیدا می کند.

الگوی عمودی کاهش اندازه سینه

در این تکنیک از یک برش دایره ای در اطراف سر سینه استفاده می شود و یک برش عمودی به سمت پایین و خط زیر سینه ایجاد می شود (این روش گاهی اوقات به عنوان برش «آب نباتی» هم شناخته می شود). الگوی عمودی کاهش اندازه سینه دارای این مزیت است که هیچ جراحتی زیر سینه ایجاد نمی کند و احتمال مشاهده عوارض پس از عمل جراحی را کاهش می دهد.

به هر حال، این تکنیک ممکن است یک توده پوست در قسمت پایین و انتهای برش عمومی از خود به جا گذارد.  این توده بطور خودکار پس از چند ماه از بین می رود، اما ممکن است نیاز به برداشتن آن با استفاده از عمل جراحی در صورت بر طرف نشدن آن وجود داشته باشد. استفاده از این تکنیک همچنین ممکن است همیشه برای درمان سینه های بسیار بزرگ مناسب نباشد.

کاهش اندازه از طریق برش دورآرئول

در این تکنیک یک برش دایره ای دور سر سینه بیمار ایجاد می شود، اما استفاده از این تکنیک فقط در زمانی مناسب است که نیاز به بر داشتن حجم کمی از بافت سینه وجود داشته باشد.

ریکاوری بعد از عمل جراحی کوچ کردن سینه

به احتمال زیاد پس از عمل جراحی سینه های شما دچار ورم می شود و شما احساس ناراحتی و سنگینی در سینه های خود خواهید داشت. به هر حال نتایج ظاهری نهایی عمل جراحی بر روی سینه های شما ممکن است برای چند هفته یا چند ماه مشخص نباشد.

بعد از عمل جراحی

هنگامی که شما پس از عمل جراحی کاهش اندازه سینه از جای خود بلند می شوید، سینه های شما بانداژ شده و لوله های پلاستیکی ممکن است به سینه های شما برای تخلیه خون متصل باشد. پس از یک تا دو روز، همه لوله ها برداشته می شوند و شما امکان بازگشت به خانه را پیدا خواهید کرد. شما ممکن است در چند روز اول احساس درد داشته باشید که برای کنترل آن می توان از داروهای ضد درد رایج استفاده کرد.

برگشت به حالت عادی بعد از جراحی

هنگامی که شما به خانه برگشتید، ممکن است نیاز به مراقبت و استراحت برای دو تا شش هفته با توجه به سن و وضعیت عمومی بدن خود داشته باشید. مدت زمانی که شما نیاز به استفاده از پماد دارید نیز بستگی به سرعت بهبود شما دارد. پس از یک یا دو هفته، بخیه های شما حل شده یا در مطب پزشک به صورت سرپایی کشیده می شوند.

در ملاقات بعدی، جراح با شما درباره زمان بازگشت به فعالیت های عادی و سر کار صحبت می کند. در این رابطه ممکن است نیاز به گرفتن مرخصی برای دو تا چهار هفته با توجه به نوع فعالیت کاری شما وجود داشته باشد.

از انجام فعالیت های کششی، ورزش های شدید و بلند کردن اجسام سنگین تا شش هفته پس از عمل جراحی خودداری کنید. شما ممکن است نیاز به استفاده از سوتین مناسب برای حفاظت از سینه ها در طول روز و شب تا سه ماه پس از عمل جراحی داشته باشید.

شما باید تا زمانی که همه آثار درد در سینه شما هنگام بستن کمربند ایمنی خودرو از بین نرفته است، از رانندگی خودداری کنید.

جای زخم های شما معمولاً تا شش هفته اول پس از عمل جراحی تا حدودی قرمز است. در ادامه در طول سه ماه این زخم ها به رنگ بنفش در می آیند و سپس سفید شده و محو می شوند. اکثر زخم ها به خوبی درمان می شوند، اما برای برخی زنان ممکن است زخم های ناشی از عمل جراحی قرمز و ناهموار باقی بماند و بهبودی در ظاهر آنها با گذشت زمان ایجاد نشود.

Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…